Enginarın Faydaları

Urladan Enginar
Urladan Enginar

Enginar var ya bu enginar! Şu elimde gördüğünüz enginar! Kahkaha seslerimizi kayıt edip şuracığa eklemek isterdik. Çok gülüyoruz bu tür bilgilere. Şayet enginarın bir faydası olsaydı önce bana yarardı emin olun. Ben henüz bizzat şahsımdan daha çok enginar tüketebilen başka bir insan görmedim.

Gelelim enginarın faydalarına:

En önemli faydası enginar yedikten sonra içilen suyun bir başka lezzetli olmasıdır. Özellikle haşlama yöntemi ile pişirilen çanak enginarın bu faydası göz ardı edilmemelidir. Kaliforniya Enginarcılık Meslek Yüksek Okulu’nun araştırmaları bize ışık tutmaktadır. Sırıtan sarı kafa.

İkinci faydası ise patlıcanı tahtından etmesidir. Bizim mutfakta patlıcandan neler yapılır neler. Bitmez. Yeri gelir rakıya meze olur yeri gelir imama öğün. Bir bakmışsın reçel oluvermiş. Ama enginar boş durur mu? Patlıcanın aklını alır. Bir çırpıda öne geçer. Enginardan neler neler yapılır ama imamlara karşı acımasız değildir. Bayıltmaz kimseyi. Kaçın kaçın, kötü espri! Çayı bile latif olur enginarın.

Bir başka konu ise enginarın adlarıdır. Mübarek zerzevat lüfere özenir. Yaprak, çinekop, sarıkanat derken lüfer olur ve yerinde durmaz bu balığımız. Enginar da hep farklı anılır. Kalp olur, bebek olur, çanak olur amma bir lüfer gibi nevi şahsına münhasır, boyuna özel isimleri alamaz. Hep enginardır. Enginar kalbi, bebek enginar, çanak enginar ve enginar çiçeği.

Enginarın Faydaları

Tamam ciddileşiyoruz. Öncelikle enginar ile yemek yapmak çok kolaydır. Sofrayı şenlendiriverir varlığı ile. Lezzetlidir. Zeytinyağı ile uyumuna ne buyurmalı? Damağa bayram yaşatır. Çok enginar yesek dahi suçluluk duymayız. Ha sen enginarlı pizza yersin o başka. Ama bilesin ki şüphe ile yaklaşırız enginar sevgine. Enginarlı pizza mı olur allasen! Yedik beğendik amma enginarın hatırına.

Göze de hitap eder enginar. Vicdanen sağlıklı besleniyorum diye sevinirsin. Türlü rivayetler ile bünyene şifa olduğu veya olacağı zannı ile hafifler mutlu olursun. Dün enginar yedim diye iki bira fazla içersin.

Velhasıl biz enginarın faydasını umursamıyoruz. Hem keliz hem ilacımız yok. Şifa niyeti ile de soframıza konuk etmiyoruz. Bizimkisi bir aşk hikayesi enginar ile yaşanan. Şevketi bostan duysa gönül koyar mı?

Enginarın faydaları için bu sayfayı bulduysan çoktan okumayı bırakmış olmalısın. Sıkılmadan devam ettiysen teşekkürü bir borç biliriz.

Hadi konuyu bağlayalım. İstanbul enginara hiç iyi davranmaz. Onca faydası olduğu idda edilen enginarın güzelini bulamazsın. Bir ege şehrindeki gibi mevsiminde heryerde karşılaşamazsın. Yani ilaç olsa şifalısı seni bulmaz. Bizi bulmadı yıllarca. Hep dondurucuya atılanlar bitmesin temennisi ile tadımlık pişirilir. Acaba bu sefer güzelini bulur muyuz hevesi ile ne çanaklar üzer bizi.

Dolayısı ile faydasından ziyade başka bir derdimiz var bizim. Tam istediğimiz ve hiç bulamadığımız enginarlar bir başkasının arayışını sonlandırır mı? Sofralara konuk olur mu bebek enginarlar, minik minik çanaklar? Biz yemiş kadar seviniriz bir lokması sizi mutlu etse.

Özetle faydasından kime ne, eş dost ile bir sofrada paylaşılan her nimet şifadır.

Afiyet olsun. Niyetin kaderin olsun. Gülen sarı kafa!

Yayım tarihi
Günlük olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.