Sokağa Çıkmak Yasak

Sokağa Çıkamayacağını Öğrenen Masum Çiftçi
Sokağa Çıkamayacağını Öğrenen Masum Çiftçi

Yasak! Çıkamıyoruz. Çiftçi belgemizin bağlı bulunduğu ilçede geçerli olduğunu acı bir şekilde öğrendik. Bakınız üstteki görsel: “Sokağa Çıkamayacağını Öğrenen Masum Çiftçi

Bir iki şişe viski alırdık bu tecrübenin maliyetine. Gidemedik tarlaya. Üzgünüz. İçinde bulunduğum durumu göz yaşlarım anlatır. Termos kahvesini evin balkonunda içiyoruz. Sandviçler de var. İki bira açsak mı? Siparişimiz de çok! Huzursuz olduk şimdi. Pazartesi sabahı ezanlar eşliğinde yola düşersek aynı gün kargoya veririz. Ne çok enginar sever varmış. Şaştık kaldık. Bize has tarifleri paylaşma niyetindeyiz. Bugün bu tarifler üzerinde çalışacağız. Yavaş yavaş burada paylaşırız. Şunu nasıl yapıyorduk dedikçe tariflerin yazılı olmadığını fark ettik. Elde ne varsa yöntemi ile yaparmışız meğerse enginarları. Dünden kalan geyik etleri ile enginar sotelemek için çok malzemeye de gerek yok. Şaka şaka, fakat YouTube üzerinde bir şefin tariflerine rastladık. Sen nerede yaşıyorsun be güzel insan demeden de duramadık. Artan malzemeleri değerlendirdiğimiz bir tarif verecekmiş. Pardon. Artan malzemelerin bunlar mı senin?

— Evet.

Alabilirsiniz bu arkadaşı. Şahsına uygun bir ülkeye ışınlayın. Artan malzeme diye tezgaha koyduklarına tek seferde bir marketten temin etmek olası değil. Fakat enginar öyle mi? Zeytinyağın varsa, limonun varsa kaç çeşit enginar yaparsın. Eve kapandık ya. Sıkıntıdan yazıyoruz. Ege bölgesinin şaraplarından açmaya karar verdik. Havalansın biraz ihtiyar. Ikea karafı içinde balkonda bekletiyoruz.

Fırında Enginar

Fırında enginar yapacağız. Biraz kuzu kaburga varmış. Olur olur, uysa da içeriz uymasa da içeriz biz bu şarabı bugün. Ben de sarı lastik çizme bakarım internetten. En parlağından istiyorum. Sarı yağmurluk ve fiyakalı yeni bir bıçak almam da şart.

Ne diyordum? Sıkıntıdan konudan konuya atlıyorum. Bu arada on sefer mutfağa gittim geldim. Fotoğraf çekeceğiz yemeği yaparken. Bakalım bu sefer başarabilecek miyiz? Genelde ilk fotoğraftan sonrası gelmiyor.

Bol enginarlı günler diliyoruz sizlere. Şevketi bostan yemeyen var mı aranızda? Henüz tatmayan varsa sipariş notlarına yazsın lütfen.

Fırında Enginar

  • Bebek enginar, uzunlamasına ikiye kesilmiş;
  • Derin bir kap içinde zeytinyağı ve limona bulanır;
  • Dilersen baharat da ekleyebilirsin;
  • 200 derece fırına tavada mühürlenmiş kaburgalar ile atılır.

Yarım saate kalmadan aldık fırından. Kaburgada mühürlenir mi demeyin. Kızgın bir tavaya atın kaburgaları. Her yanı bu kızgınlığı tatsın mutlaka. Kızgın tava harlı ateş üzerindeyken dumanlar çıkan tavadır.

Neden yapıyoruz bunu? Enginarlarımıza etin çiğliği bulaşmasın arzumuz. Fırın tepsisine yağlı kâğıt da ver ki temizlemen kolay olsun. Hem elini yakmadan biriken yağları da enginarların üzerinde gezdirirsin. Her enginara bir kaburga parçası düşecek şekilde ayarladık. Dayanamadık sofrada parmesan da rendeledik. Yağdırdık enginarların üzerine. İhtiyar kırmızı şarabımız ile gayet güzel gitti. Eskiden yakıştıramazdık enginara şarabı, biz mi alıştık yoksa tariflerimiz şaraba göre değişmeye mi başladı bilmiyoruz. Leziz oldu.

Püf noktalar!

Bebek enginar çok küçük değil ise mutlaka uzunlamasına ikiye kesin. Çapı bir liradan büyükse küçük değildir. İkiye kestiğinizde çanak orta kısmında bir tüylenme görürseniz çay kaşığı ile bu parçayı alıverin. Bozmasın keyfinizi.

Yayım tarihi
Günlük olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.