Hakkımızda

Yaratıcı olmaya çalışmadan, beynimizi yormadan. Hakkımızda! Vizyon ve misyon eklersek çok şahane olacak. Şaka, şaka : )

Bu sitenin hikayesi çok sıradan. Ama siz kimseden bu gerçekleri duymamışsınızdır. Zira başarısızlık hikayeleri pek anlatılmaz. Çiftçi belgemiz var bizim. İstanbul’a yakın diye Bilecik köylerinden birinde toprak ile uğraşmak istedik üç yıl evvel. Ama toprak bizimle uğraştı. Bakma sen, belgeli çiftçiyiz üç yıldır. Köydeyiz diye organik filan beslenmedik. Bim ve şok marketlerinden aldık her ihtiyacı. İstanbul’dan pazar alışverişi yapıp köye gitmişliğimiz oldu. Yok yok domates yetiştirmeyi bile beceremedik. Pes etmedik derken kovid çıkmasın mı?

Ne anlamı kaldı İstanbul’a yakın olmanın? Kaçtık İzmir’e geldik. Yılların İstanbul insanı olarak bir liraya enginar gördü bu gözler. Bir lira mı? Bir liraya bir şey alınabiliyor mu? Hem de enginar! Tezgahta ne kadar enginar varsa aldık. Günlerce enginar yedik ama bıkmadık. Issız adaya düşsen ne istersin? ENGİNAR!

Domates yetiştirmeyi becerememişken enginar yetiştirmeye karar verdik. Arsa bakıyoruz. Daha doğrusu bakıyorduk. Artık araştırmıyoruz. Enginar almak için Urla’ya gidince bir çok üretici aile ile tanıştık. İkinci ziyaretimizde çoğu ile kaynaştık. Anladık ki enginar yetiştirmek kolay değil. Enginarı yetiştirdiniz, ne yapacaksınız sonra suallerine cevap dahi veremedik. Yiyeceğiz, eşe dosta göndereceğiz… Peki sonra? Satmak gerek. Biz ne anlarız enginar satmaktan.

Satsanıza bizim ürünleri dediler. Bu teklifi bir düşünmek için müsade istedik. Haziran 2020’den sonra çoğu günümüz İzmir ve civarında geçti. Fiziken İstanbul’da olmak gerekmiyor artık. Yıllarca hayalini kurduğumuz çalışma tarzını tüm dünya kabullenmiş durumda. Enginar satmak mı? Sıkıldık sanırım, vakit çok geliyor bize. Yetiştirsek mi? Ama tecrübelerden ders almak gerek…

Özetle yetiştirmek değil satmakmış marifet. Bunu anladık, ikna olduk, kendimizi edep ettik. Çıraklığını yapmadığımız işin ustalığına soyunmamayı ilke edindik. Üç gün sonra bu siteyi açtık. Alan adlarının hepsi alınmış. Fazla düşünmedik. Urla enginarlarını satacaksak Urla Enginar Satış nokta kom neden olmasın dedik. Sanal pos aramaya başladık. Bakalım alabilecek miyiz hızlıca?

Bir kaç gün içinde aldık. iPara kullanıyoruz. İlgili ve titiz insanlar, hemen yardımcı oldular. Tüketiciyi bizden çok düşünüyor olmalarına hayran kaldık.

Hikaye böyle…

Tarlamız yok, enginar yetiştirmiyor tüketiyoruz. Yiyiciyiz yani biz. Satış işini becerirsek ve üretici dostların çıraklığını tamamlarsak bir iki yıl sonra kendi tarlamızda enginar yetiştirebiliriz. Ama önce tarlaya gitmek gerek. Havalar nefis gidiyor. Enginar hasatına yardım edeceğiz, kendimizi sınayacağız.

Bu arada biz sadece İstanbul’a ürün göndermeyi arzu ediyoruz. İstanbul mahkumu insanlar güzel enginarları makul fiyatlar ile yesinler istiyoruz ama pek mümkün görünmüyor. Satışlar artarsa birim maliyetlerimiz düşeceği için indirime gideceğiz. Şimdilik dükkanda rakamlar şöyle. Tıkla.

Ek yapmak gerekti. İstanbul dışından bir çok ilden mesajlar aldık. Tüm illere gönderimi açtık. Fakat hatırlatmak istiyoruz. Kargo firmaları İstanbul dışında çok az ile ertesi gün teslimi garanti ediyor. Şayet İstanbul dışındaysanız temizlenmemiş ürünleri tercih edin. Taze taze temizler, afiyet ile yersiniz.

Safiye ve Tevfik