Şarap ve Enginar

Urla Enginar Satış Bebek Enginar
Urla Enginar Satış Bebek Enginar

Enginar ile şarap içilmez! Oldu canım benim. Bak, bir dinle. Ben bu hatayı yıllarca yaptım. Yıllarca. Bir kişi de çıkıp demedi ki şöyle denesen böyle yapsan. Yok. Uzun uzun anlatayım.

Çocukluğu anadolunun farklı yerlerinde geçen bir yurdum insanı olarak şarap ile geç tanıştım ben. Buna sebep olan eski kuşaklara diyecek sözüm çok ama yeri değil. Başka sefere. Şarap ile tekrar tanışmam pahalı şaraplar alabilecek ekonomik güce kavuştuğum zamanlara rastlar. Rakı sevmez, bira içemez olmuştum. Şarap ile tekrar tanıştım. Çocukluğumdan kalan damağımdaki iğrenç tat sayesinde ne içsem beğendim. Yıllar yılları, şişeler şişeleri kovaladı. Sonunda şarap dünyasını çözdüm. Filmlerde gizli olayı anlayan karakterin hain ve parlak bakışına sahip oldum. Şimdi biri bana şarap ile şu olmaz dese, umurumda mı? Anlamam ben şaraptan der geçerim. Ama hadi sana aktarayım bazı ufak bilgileri. Bunları bana anlatmayan, öğretmeyenler utansın. Lanet okuyan sarı kafalar deryası.

Şarap ve Enginar

Enginar ile şarap içilir. Gerçekten. Hadi sana bir tarif vereyim. Neyi neden yaptığımı da anlatayım. Baştan söyleyeyim. Senin damak bu uyumu sevmeyebilir. Sorumlusu ben miyim? Hayır, beni dikkate alıp bu deneyi yapan sensin.

Önce enginar.

Bebek Enginar

Bebeğini seviyorum ben bu dikenin. Bebeğini daha çok seviyorum diyelim. İfade edemedim. Sapını da seviyorum, yaprağını kemirmeyi de. İstiyoruz ki her fani bu lezzeti tatsın. İstanbul lanetine kapılmış insanlar da taze bebek enginara kavuşabilsin. Portakal soymayı beceren enginarı da temizlesin. Hele ki bebek enginar temizlemek öyle kolay ki. Temizlerken fotoğraf çekmeyi unuttum. Temizlenmişinden giriyorum konuya. Unutmayacağım. Ayrıca “Enginar Nasıl Temizlenir” yazısı da yazacağım. Bugün enginarımız bebek olacak.

Enginar ve Şarap

Uzatmadan aktarıveriyorum. Şarap ile enginar havamda isem enginarı daha uzun süre pişiriyorum. Diri kalsın istemiyorum. At çıkart, aman kıtır olsun demiyorum. Veriyorum ateşi, harlıyorum ocağı, fırını, mangalı. Mutlaka et veya peynir ekliyorum. Tuzu, limonu, bol zeytinyağını ihmal etmiyorum. Tabağa alıp biraz daha peynir rendeliyorum amma bundan evvel tavada, tepside kalan etin yağı, suyu varsa boca ediyorum üzerine. Tüm sırlarım bu kadar. Afiyet ile eşlik ediyor şaraba.

Olmadı mı? Bir yudum viski ekliyorum şaraba ve ta ta ta tam! Bugün tercih ettiğim şarabı viski ile karıştırmak gibi bir densizlik yapmadım. Haşa! Baküs taş yapar insanı. Asma bekler durursun ömrünce. Belki tek ayak üstünde.

Tire Köfteli Bebek Enginar

Bebeleri uzunlamasına ikiye kestik. Çay kaşığı ile minik tüylerini alıverdik. Verdik üzerine bol limonu, yağı. Yağlı kâğıt serilmiş tepsiye dizdik bebeleri. Şükrü Usta’nın yarı pişmiş köftelerinden vardı dondurucuda, birer tane tepesine kondurduk. İki kürdan ile sabitledik bebelere. Arzumuz yağ ile halvet olsun enginarlar. Fırın kaç derece, kaç dakika tuttum filan bakmadım. İki kadeh içimi, biraz isli peynir ile kuru ekmek kemirimi süresince piştiler. Aldık tabağa, yağdırdık rende ile isli sele peynirini. Enginar şarabı bozarmış! Peh! Bir anlaştılar bir anlaştılar sorma. Tabaklar sıyrıldı. İkinci şişe şarap açıldı. Karnas Şaraplarına dualar edildi. Zinfandel kutsandı. Bir şişe pembe de olacaktı diye anımsandın. Şu kalan peynir bir başına mı dursun dolapta. Karnasın pembesi ile eğlensin yavrucak.

Afiyet bal şeker olsun. Her fani Karnas şaraplarından nasibini alsın. Enginarı sevsin! Temizlemeyi öğrensin.

Bebeleri uzunlamasına ikiye kestik.
Keselim keselim!
Çay kaşığı ile minik tüylerini alıverdik.
Verdik üzerine bol limonu, yağı.
Yağlı kâğıt serilmiş tepsiye dizdik bebeleri.
Şükrü Usta’nın yarı pişmiş köftelerinden vardı dondurucuda, birer tane tepesine kondurduk.
Karnas Şaraplarına dualar edildi. Zinfandel kutsandı. Bir şişe pembe de olacaktı diye Karnas’ın nefis pembesi anıldı.
Köfteleri iki kürdan ile sabitledik bebelere.
İki kadeh içimi, biraz isli peynir ile kuru ekmek kemirimi süresince piştiler. Aldık tabağa, yağdırdık rende ile isli sele peynirini.
Yayım tarihi
Günlük olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.